1853 r. we Lwowie, w aptece „Pod Złotą Gwiazdą” zapłonęła pierwsza lampa naftowa, którą wynalazł Ignacy Łukasiewicz, farmaceuta, założyciel pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej.
Lampę naftową według pomysłu Ignacego Łukasiewicza wykonał lwowski blacharz Adam Bratkowski. Prototyp zapłonął w witrynie apteki, a udoskonalona wersja lampy została pierwszy raz użyta publicznie 31 lipca 1853 roku podczas operacji we lwowskim szpitalu.
Ignacy Łukasiewicz nigdy nie opatentował swojego rewolucyjnego wynalazku. Zastrzegł w urzędzie patentowym natomiast opracowaną metodę destylacji ropy naftowej. Łukasiewicz to także prekursor przemysłu naftowego, bez którego nie byłoby dzisiaj najpotężniejszej gałęzi w gospodarce. W 1854 roku w Bóbrce koło Krosna wraz ze wspólnikami założył pierwszą na świecie kopalnię ropy naftowej, zwaną wtedy kopalnią oleju skalnego.
Film: Łukasiewicz – nafciarz romantyk, reż. Maciej Wójcik (2019) – fabularyzowany dokument opowiadający o wybitnym Polaku, twórcy przemysłu naftowego.
Wyprodukowany przez TVP fabularyzowany dokument nie jest może wybitnym dziełem, ale w interesujący sposób przedstawia życie i dokonania jednego z najwybitniejszych Polaków w historii. Jest to z pewnością postać, która powinna doczekać się nakręconej z rozmachem fabularnej biografii. Życie Łukasiewicza to idealny materiał na świetny film klasy Aż poleje się krew (There Will Be Blood) Paula Thomasa Andersona. Póki co pozostaje nam solidny dokument o nafciarzu romantyku.
Z okazji 201. rocznicy urodzin wybitnego farmaceuty (przyszedł na świat w marcu 1822 roku) polecam dokument Macieja Wójcika.
Komentarze