2011 r. Potężne trzęsienie ziemi w Japonii w pobliżu wyspy Honsiu wywołało falę tsunami. Woda, która wdarła się w ląd, spowodowała m.in. katastrofę w elektrowni atomowej Fukushima. Zginęło lub zaginęło ponad 19 tys. osób, a ponad 6 tys. zostało rannych.
Film: Fukushima 50, reż. Setsurou Wakamatsu (2020) – japoński dramat katastroficzny, przejmujący, efektowny i trzymający w napięciu. Przybliża historię 50 bohaterskich ratowników, którzy jako ochotnicy kontynuowali akcję po katastrofie w elektrowni, mimo śmiertelnego promieniowania.
Zostali narodowymi bohaterami, nagrodzonymi za swój heroizm, m.in. Nagrodą Księcia Asturii w dziedzinie „Zgody między Narodami” za rok 2011. Porównywano ich do legendarnych 47 roninów z Akō – symbolu samurajskiej odwagi, wierności, poświęcenia i uczciwości. Bezpańscy roninowie w 1703 roku zemścili się za śmierć swojego pana Naganoriego Asano, zabijając wysoko postawionego japońskiego urzędnika Yoshinace Kirze. Zostali skazani na haniebną karę śmierci przez powieszenie, ale ostatecznie pozwolono im popełnić honorowe seppuku. Roninowie przeszli do historii, zyskali popularność w Japonii i na świecie. Opowiadały o nich liczne spektakle teatru kabuki.
Historia 47 roninów doczekała się również kilku filmowych adaptacji
Czterdziestu siedmiu rōninów, reż. Kenji Mizoguchi (1941)
Czterdziestu siedmiu wiernych rōninów, reż. Kunio Watanabe (1958)
47 roninów, reż. Carl Erik Rinsch (2013)
Last Knights, reż. Kiriya Kazuaki (2015)
Komentarze