1800 r. w Aveyron we Francji odnaleziono „dzikie dziecko”.
Victor z Aveyron to jedno z najsławniejszych „dzikich dzieci”. Tajemniczego chłopca wychowanego w lesie przez zwierzęta widywano już wcześniej w tym rejonie Francji. Latem 1799 roku udało się go nawet schwytać myśliwym. Jednak po pewnym czasie uciekł i wrócił do lasu. Dopiero pół roku później trafił pod opiekę doktora Jeana Itarda. Victor był prawdopodobnie ostatnim potwierdzonym w Europie odnalezionym „dzikim dzieckiem”. Zarazem pierwszym, którego próbowano przystosować do normalnego życia wśród ludzi. Wcześniej „dzikie dzieci” uznawano za obłąkane i zamykano je w szpitalach psychiatrycznych. Jego przypadek wzbudził duże zainteresowanie na całym świecie i był szeroko opisywany w prasie. Mimo że udało się go nauczyć niektórych „ludzkich” zachowań, nigdy nie opanował mowy.
„Dzikie dzieci” fascynowały naukowców. Badania nad znanymi przypadkami dzieci żyjących w zamknięciu i odosobnieniu, ze zwierzętami, bez kontaktu z ludźmi doprowadziły do opracowania teorii, że mały człowiek jest w stanie błyskawicznie opanować ludzką mowę tylko do okresu dojrzewania. Później bezpowrotnie traci tę umiejętność.
Dzikie dziecko w popkulturze
„Dzikie dzieci” od wieków inspirowały również twórców kultury. Temat podejmowali malarze rzeźbiarze, pisarze i oczywiście filmowcy. Najsłynniejsze fikcyjne postaci, które z literatury trafiły na srebrny ekran, a potem stały się ikonami popkultury, to oczywiście Mowgli z Księgi dżungli Rudyarda Kiplinga oraz Tarzan z powieści Edgara Rice’a Burroughsa. Obie książki powstały na przełomie XIX i XX wieku. Nieco wcześniej Karol Darwin sformułował teorię ewolucji i zapoczątkował wielką filozoficzno-naukową debatę o pochodzeniu człowieka. Tarzan czyli brytyjski arystokrata wychowany przez małpy był właśnie najtrafniejszym literackim uosobieniem tego sporu. Fascynował i wzbudzał kontrowersje. I tak filozoficzny spór opuścił akademickie mury i trafił pod strzechy. Natomiast „dzikie dzieci” zarówno autentyczne, jak i fikcyjne, stały się częścią kultury popularnej.
CO OBEJRZEĆ
Film: Dzikie dziecko (L’Enfant sauvage), reż. François Truffaut (1970)
Fascynujący film opowiadający prawdziwą historię Victora, na podstawie dzienników doktora Jeana Itarda.
Truffaut, ekranizując historię o Victorze, przeniósł widzów w XIX-wieczne realia, żeby, oprócz fascynującej historii chłopca wychowanego przez zwierzęta, opowiedzieć o tym, co niosła ze sobą francuska Nowa Fala, o zmianach światopoglądowych w latach 60. i 70. XX wieku, o współczesnej filozofii, o istocie człowieczeństwa, o opozycji kultury i natury, która kształtuje ludzkie życie.
Zakończenie filmu różni się od prawdziwej historii Victora, ale przed seansem nie będę go zdradzał.
Komentarze