Pomiń zawartość →

7 STYCZNIA

1993 r. Sejm RP przyjął tzw. ustawę antyaborcyjną. Wprowadzała ona kompromis aborcyjny, czyli trzy przypadki, w których przerywanie ciąży było w Polsce zgodne z prawem.

22 października 2020 Trybunał Konstytucyjny uznał, że zapis w ustawie 1993 roku umożliwiający zabieg przerwania ciąży w przypadku upośledzenia lub ciężkiej zagrażającej życiu choroby płodu nie jest zgodny z Konstytucją. Orzeczenie wzbudziło kontrowersje oraz falę protestów i demonstracji w całej Polsce.

Aktualnie przerwanie ciąży w Polsce może być dokonane przez lekarza wyłącznie w dwóch przypadkach. Gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety oraz gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. Tak to wygląda w teorii, bo w praktyce bywa różnie z interpretacją przepisów. Od lat w Polsce trwa spór ideologiczny między zwolennikami całkowitego zakazu aborcji i liberalizacji przepisów, by dawały wolność wyboru kobiecie. Politycy zapowiadają zmiany prawa, ale póki co jeszcze nie wiadomo kiedy zostaną wprowadzone.

Film: Nigdy, rzadko, czasami, zawsze, reż. Eliza Hittman (2020) – jeden z najlepszych filmów poruszających temat aborcji.

To przejmujące kino drogi. Rozumianej dosłownie i metafizycznie. Film nakręcony bardzo oszczędnymi środkami, ale trzymający w napięciu z niezwykle wiarygodnie zagranymi emocjami, bez szarżowania, prawdziwie, empatycznie i obiektywnie.

Gorąco polecam jako materiał do dyskusji dla obu stron ideologicznego sporu.

Opublikowano w Uncategorized

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *