Pomiń zawartość →

3 MARCA

1887 r. Anne Sullivan, początkująca, niedowidząca nauczycielka rozpoczyna naukę 7-letniej, głuchoniewidomej i niemówiącej Helen Keller. Dziewczynka najpierw zaczyna kontaktować się ze światem, robi ogromne postępy, a potem jako pierwsza głuchoniewidoma osoba na świecie kończy studia wyższe. Dzięki swej nauczycielce została znaną pisarką, międzynarodowym wykładowcą i aktywistką walczącą o prawa kobiet.

Natomiast nowatorskie metody nauczania Anne Sullivan zrewolucjonizowały edukację osób ze specjalnymi potrzebami. Otworzyły głuchoniewidomym drogę do nauczania i do funkcjonowania w społeczeństwie. Kobiety spędziły razem prawie 50 lat. Anne Sullivan jako pierwsza kobieta została pochowana w panteonie narodowym USA mieszczącym się w Katedrze Św. Piotra i Pawła w Waszyngtonie, gdzie po śmierci spoczęła również podopieczna nauczycielki.

Historia obu kobiet zyskała rozgłos dzięki autobiograficznej książce Helen Keller. Na jej podstawie William Gibson napisał sztukę Cudotwórczyni, która została wystawiona na Broadwayu. Popularność spektaklu sprawiła, że szybko trafił na duży ekran.

Film: Cudotwórczyni (The Miracle Worker), reż. Arthur Penn (1962) – film opowiadający niesamowitą historię przyjaźni i współpracy obu kobiet. W głównych rolach nagradzane Oscarami za ten duet rewelacyjne Anne Bancroft i Patty Duke.

Obie aktorki zagrały te same role w sztuce teatralnej. Cudotwórczyni była ekranizowana kilkakrotnie i to z powodzeniem. Głównie za sprawą niesamowitej, przejmującej historii, która jest gotowym materiałem na film. Ostania fabularna wersja tej niezwykłej historii powstała w 2000 roku, firmowana przez wytwórnię Disnay. Jednak obraz Arthura Penna według skryptu Williama Gibsona jest zdecydowanie najlepszą adaptacją. Właśnie za sprawą świetnych kreacji aktorek. Warto też dodać, że, co dość niecodzienne, Patty Duke, wcielająca się w filmie Penna w 7-letnią Hellen Keller, w 1979 roku ponownie zagrała w ekranizacji Cudotórczyni. Tym razem przypadła jej rola… Anne Sullivan.

Opublikowano w Uncategorized

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *