Pomiń zawartość →

2 LUTEGO

1709 r. na bezludnej wyspie leżącej na Pacyfiku u wybrzeży Chile został odnaleziony szkocki żeglarz Alexander Selkirk, który prawdopodobnie zainspirował Daniela Defoe do napisania powieści Przypadki Robinsona Crusoe.

Korsarz spędził na bezludnej wyspie cztery lata i cztery miesiące. Co ciekawe, nie był rozbitkiem. Był w załodze 2 brytyjskich statków korsarskich, które u wybrzeży Chile łupiły francuskie i hiszpańskie jednostki. Piracie zatrzymali się u wybrzeży nie zamieszkałej wyspy, żeby naprawić statki i uzupełnić zapasy. Selkirk miał przeczucie, że statki zatoną i próbował przekonać kapitana, żeby poczekać na wyspie na pomoc. Kiedy ten nie chciał go słuchać, Selkirk próbował zbuntować załogę. Za karę kapitan pozostawił go samotnego na wyspie. Okazało się, że żeglarski instynkt nie zawiódł Selkirka. Statki wkrótce zatonęły, a on przeżył, radząc sobie w trudnych warunkach na wyspie. Uratowały go inne brytyjskie statki, które przypadkiem odwiedziły wyspę, noszącą dzisiaj nazwę „Robinson Crusoe”. Po latach Selkirk nawet wrócił do korsarstwa i zmarł na morzu u wybrzeży Afryki.

Film: Cast Away – Poza światem (Cast Away), reż. Robert Zemeckis (2000) – Tom Hanks na bezludnej wyspie jako współczesny Robinson Crusoe.

Robert Zemeckis uwspółcześnił klasyczną historię, dając Robinsonowi twarz Toma Hanksa, kuriera FedExu, który cudem przeżył katastrofę lotniczą. A potem, niczym Bear Grylls, musiał sobie poradzić na survivalowych wczasach w tropikach. W filmie swoją największą rolę w historii kina odegrała…piłka do siatkówki marki Wilson, która brawurowo „wcieliła się” w Piętaszka.

Opublikowano w Uncategorized

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *